Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus Nord N 100
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Nord N 100 |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Nord N 100 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame |
| Dimensions | 164.9 x 75.1 x 8.5 mm (6.49 x 2.96 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
COMMUNICATIONS
5 specs| Specification | Nord N 100 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Nord N 100 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Nord N 100 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Nord N 100 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Nord N 100 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM UFS 2.1 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Nord N 100 |
|---|---|
| Colors | Midnight Frost |
| Models | BE2013, BE2015, BE2011, BE2012 |
NETWORK
5 specs| Specification | Nord N 100 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41 - International |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (CA) Cat13 400/50 Mbps |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Nord N 100 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 240 & 4x1.6 GHz Kryo 240) |
| Chipset | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 10, OxygenOS 10.5.9 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Nord N 100 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Nord N 100 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |