Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus Nord CE5
- Battery:
- 5200
BATTERY
2 specs| Specification | Nord CE5 |
|---|---|
| Charging | 80W wired Bypass charging |
| Type | 5200 mAh (Global) Si/C Li-Ion 7100 mAh (India) |
BODY
3 specs| Specification | Nord CE5 |
|---|---|
| Dimensions | 163.6 x 76 x 8.2 mm (6.44 x 2.99 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Nord CE5 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Nord CE5 |
|---|---|
| Protection | Mohs level 5 Ultra HDR image suppo |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~387 ppi density) |
| Size | 6.77 inches, 111.5 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Type | Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 1430 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Nord CE5 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Nord CE5 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, Ultra HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps (HDR), 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Nord CE5 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
3 specs| Specification | Nord CE5 |
|---|---|
| Colors | Marble Mist, Black Infinity, Nexus Blue |
| Models | CPH2719 |
| SAR | 1.20 W/kg (head) 0.91 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Nord CE5 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 2100 - India |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 - India |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - India |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Nord CE5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 Apex (4 nm) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Nord CE5 |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Nord CE5 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |