Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus Nord CE4 Lite
- Battery:
- 5110
BATTERY
2 specs| Specification | Nord CE4 Lite |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 100% in 50 min 5W reverse wired |
| Type | 5110 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Nord CE4 Lite |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 162.9 x 75.6 x 8.1 mm (6.41 x 2.98 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Nord CE4 Lite |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Nord CE4 Lite |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 2100 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Nord CE4 Lite |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Nord CE4 Lite |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Nord CE4 Lite |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | Nord CE4 Lite |
|---|---|
| Colors | Super Silver, Mega Blue |
| Models | CPH2619, CPH262 |
NETWORK
6 specs| Specification | Nord CE4 Lite |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Nord CE4 Lite |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| GPU | Adreno 619 |
| OS | Android 14, upgradable to Android 15, OxygenOS 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Nord CE4 Lite |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Nord CE4 Lite |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |