Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus Nord CE 3 Lite
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Nord CE 3 Lite |
|---|---|
| Charging | 67W wired, 80% in 30 min |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Nord CE 3 Lite |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic bac |
| Dimensions | 165.5 x 76 x 8.3 mm (6.52 x 2.99 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Nord CE 3 Lite |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Nord CE 3 Lite |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~391 ppi density) |
| Size | 6.72 inches, 109.6 cm2 (~87.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 550 nits (typ), 680 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Nord CE 3 Lite |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Nord CE 3 Lite |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | Nord CE 3 Lite |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Others | UFS 2.2 |
MISC
3 specs| Specification | Nord CE 3 Lite |
|---|---|
| Colors | Pastel Lime, Chromatic Gray |
| Models | CPH2467, CPH2465 |
| SAR | 1.17 W/kg (head) 0.70 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Nord CE 3 Lite |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - International |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Nord CE 3 Lite |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| GPU | Adreno 619 |
| OS | Android 13, OxygenOS 13.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Nord CE 3 Lite |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide), 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Nord CE 3 Lite |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |