Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus Nord 4
- Battery:
- 5500
BATTERY
2 specs| Specification | Nord 4 |
|---|---|
| Charging | 100W wired, PPS, 100% in 28 min |
| Type | 5500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Nord 4 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 162.6 x 75 x 8 mm (6.40 x 2.95 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 199.5 g (7.05 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Nord 4 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| Infrared | YES |
| NFC | YES |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Nord 4 |
|---|---|
| Resolution | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio (~450 ppi density) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 2150 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Nord 4 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Nord 4 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
MEMORY
3 specs| Specification | Nord 4 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Card Slot | NO |
| Others | UFS 3.1 - 128GB only UFS 4.0 |
MISC
3 specs| Specification | Nord 4 |
|---|---|
| Colors | Obsidian Midnight, Mercurial Silver, Oasis Green |
| Models | CPH2663, CPH2661 |
| others | SAR 1.18 W/kg (head) 1.06 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Nord 4 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - International |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 - International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Nord 4 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.6 GHz Cortex-A720 & 3x1.9 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 732 |
| OS | Android 14, up to 4 major Android upgrades, OxygenOS 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Nord 4 |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Nord 4 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |