Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus Nord 3
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Nord 3 |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 60% in 15 min, 100% in 32 min |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Nord 3 |
|---|---|
| Build | Glass front (Dragontrail Glass), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Dimensions | 162 x 75.1 x 8.2 mm (6.38 x 2.96 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 193.5 g (6.84 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Nord 3 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Nord 3 |
|---|---|
| Protection | Dragontrail Glass |
| Resolution | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio (~451 ppi density) |
| Size | 6.74 inches, 109.2 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Type | Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1450 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Nord 3 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Nord 3 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
MEMORY
3 specs| Specification | Nord 3 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 16GB RAM |
| Card Slot | NO |
| Others | UFS 3.1 |
MISC
3 specs| Specification | Nord 3 |
|---|---|
| Colors | Misty Green, Tempest Gray |
| Models | CPH2491, CPH2493 |
| SAR | 1.13 W/kg (head) 0.87 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Nord 3 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Nord 3 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| OS | Android 13, up to 3 major Android upgrades, OxygenOS 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Nord 3 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Nord 3 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |