Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus Nord 2
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Nord 2 |
|---|---|
| Charging | 65W wired, PD, 100% in 30 min |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Nord 2 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Dimensions | 159.1 x 73.3 x 8.3 mm (6.26 x 2.89 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Nord 2 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, SBAS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Nord 2 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Type | Fluid AMOLED, 90Hz, HDR10+ |
FEATURES
1 specs| Specification | Nord 2 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Nord 2 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.3, 120˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Nord 2 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Nord 2 |
|---|---|
| Colors | Gray Sierra, Blue Haze, Green Wood, Pac-Man Edition |
| Models | DN2101, DN2103 |
NETWORK
6 specs| Specification | Nord 2 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 - EU 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 - IN |
| 5G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 66, 78 SA/NSA - EU 1, 3, 28, 40, 41, 78, 79 SA/NSA - IN |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Nord 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1200 (6 nm) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, OxygenOS 13 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Nord 2 |
|---|---|
| Features | Auto HDR |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Nord 2 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |