Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus Nord
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Nord |
|---|---|
| Charging | 30W wired, 70% in 30 min |
| Type | Li-Po 4115 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Nord |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Dimensions | 158.3 x 73.3 x 8.2 mm (6.23 x 2.89 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Nord |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a), NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Nord |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~408 ppi density) |
| Size | 6.44 inches, 100.6 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Type | Fluid AMOLED, 90Hz, HDR10+ |
FEATURES
1 specs| Specification | Nord |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Nord |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultrawide) 5 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Nord |
|---|---|
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 2.1 |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Nord |
|---|---|
| Colors | Blue Marble, Gray Onyx (Gray Ash) |
| Models | AC2001, AC2003 |
NETWORK
6 specs| Specification | Nord |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 - Europe |
| 5G bands | 1, 3, 7, 28, 78 SA/NSA - Europe |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Nord |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| GPU | Adreno 620 |
| OS | Android 10, upgradable to Android 12, OxygenOS 12 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Nord |
|---|---|
| Dual | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm 8 MP, f/2.5, 105˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Nord |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |