Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus Ace 6T
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Ace 6T |
|---|---|
| Charging | 100W wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 8300 mAh |
BODY
2 specs| Specification | Ace 6T |
|---|---|
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum alloy frame, glass back or fiber-reinforced plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Ace 6T |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Ace 6T |
|---|---|
| Protection | Crystal Shield Glass |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels (~450 ppi density) |
| Size | 6.83 inches, 113.3 cm2 |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, PWM, HDR10+, Dolby Vision, HDR Vivid |
FEATURES
1 specs| Specification | Ace 6T |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Ace 6T |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Ace 6T |
|---|---|
| Internal | Up to 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | Ace 6T |
|---|---|
| Colors | Black, Purple, Green |
NETWORK
6 specs| Specification | Ace 6T |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Ace 6T |
|---|---|
| CPU | Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
| GPU | Adreno |
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Ace 6T |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Ace 6T |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |