Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus 9
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 9 |
|---|---|
| Charging | 65W wired, PD, 100% in 29 min 15W wireless (EU/NA) |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
5 specs| Specification | 9 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Dimensions | 160 x 74.2 x 8.7 mm (EU/NA) |
| Others | IP68 dust tight and water resistant (T-Mobile version only) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 192 g (EU/NA) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 9 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
FEATURES
1 specs| Specification | 9 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 9 |
|---|---|
| Features | Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.43", 1.12µm, multi-directional PDAF 50 MP, f/2.2, 14mm (ultrawide), 1/1.56", 1.0µm, AF 2 MP, f/2.4, (monochrome) |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, Auto HDR, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | 9 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | 9 |
|---|---|
| Colors | Winter Mist, Arctic Sky, Astral Black |
| Models | LE2113, LE2111, LE2110, LE2117, LE2115 |
NETWORK
6 specs| Specification | 9 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - EU |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 78 SA/NSA - EU |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 9 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| GPU | Adreno 660 |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, OxygenOS 13 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 9 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | 9 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |