Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus 8 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 8 Pro |
|---|---|
| Charging | 30W wired, 50% in 23 min 30W wireless, 50% in 30 min 3W reverse wireless |
| Type | Li-Po 4510 mAh, non-removable |
BODY
5 specs| Specification | 8 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Dimensions | 165.3 x 74.4 x 8.5 mm (6.51 x 2.93 x 0.33 in) |
| Others | IP68 dust tight and water resistant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 8 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
DISPLAY
4 specs| Specification | 8 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1440 x 3168 pixels (~513 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.7 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Type | Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
FEATURES
1 specs| Specification | 8 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 8 Pro |
|---|---|
| Features | Laser AF, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 48 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.43", 1.12µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, (telephoto), 1/1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 48 MP, f/2.2, 14mm, 116˚ (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.4, (Color filter camera) |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, Auto HDR, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | 8 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 3.0 |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | 8 Pro |
|---|---|
| Colors | Glacial Green, Ultramarine Blue, Onyx Black |
| Models | IN2023, IN2020, IN2021, IN2025 |
NETWORK
6 specs| Specification | 8 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 66 - EU |
| 5G bands | 1, 3, 7, 28, 78 SA/NSA - EU |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (5CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G 7.5 Gbps DL |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 8 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| GPU | Adreno 650 |
| OS | Android 10, upgradable to Android 13, OxygenOS 13 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 8 Pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | 8 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |