Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus 15R
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | 15R |
|---|---|
| Charging | 80W wired |
| Type | Si/C Li-Ion 7400 mAh |
BODY
4 specs| Specification | 15R |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum alloy frame, glass back or fiber-reinforced plastic back |
| Dimensions | 163.4 x 77 x 8.1 mm or 8.3 mm |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 213 g or 219 g (7.51 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | 15R |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | 15R |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 Ultra HDR image support |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels (~450 ppi density) |
| Size | 6.83 inches, 113.3 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | 15R |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 15R |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | 15R |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 4.1 |
| Card Slot | NO |
MISC
3 specs| Specification | 15R |
|---|---|
| Colors | Charcoal Black, Mint Breeze, Electric Violet |
| Models | CPH2769, CPH2767 |
| SAR | 1.08 W/kg (head) 1.00 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | 15R |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 15R |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 829 |
| OS | Android 16, OxygenOS 16 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 15R |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 32 MP, f/2.0, 25mm (wide), AF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
SOUND
2 specs| Specification | 15R |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |