Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus 15
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Charging | 120W wired, PD, QC 50W wireless 10W reverse wireless 5W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 7300 mAh |
BODY
3 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Dimensions | .... |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | .... |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Infrared port | YES |
| NFC | YES |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual or tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Protection | Ceramic Guard glass Ultra HDR image support |
| Resolution | 1440 x 3168 pixels (~513 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.7 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 1800 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Features | Laser focus, Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 85mm (periscope telephoto), 1/2.76", 0.64µm, 3.5x optical zoom, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240/480fps, Auto HDR, gyro-EIS, Dolby Vision |
MEMORY
2 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Colors | Black, White, Purple, Titanium |
| Models | CPH2745 |
NETWORK
6 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - India |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 - International SA/NSA - China, India |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | 15 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |