Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
OnePlus 11R
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 11R |
|---|---|
| Charging | 100W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | 11R |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Dimensions | 163.4 x 74.3 x 8.7 mm (6.43 x 2.93 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | 11R |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared | YesYes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | 11R |
|---|---|
| Resolution | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio (~451 ppi density) |
| Size | 6.74 inches, 109.2 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1450 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | 11R |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 11R |
|---|---|
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
MEMORY
3 specs| Specification | 11R |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 18GB RAM |
| Card Slot | No |
| Others | UFS 3.1 |
MISC
3 specs| Specification | 11R |
|---|---|
| Colors | Galactic Silver, Sonic Black, Solar Red |
| Models | CPH2487 |
| SAR | 1.16 W/kg (head) 0.61 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | 11R |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE (3CA), 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 11R |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno 730 |
| OS | Android 13, upgradable to Android 15, OxygenOS 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 11R |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 11R |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |