Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Nothing Phone (3a) Pro
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Phone (3a) Pro |
|---|---|
| Charging | 50W wired, 50% in 19 min, 100% in 56 min |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Phone (3a) Pro |
|---|---|
| Build | Glass front (Panda Glass), plastic frame, glass back |
| Dimensions | 163.5 x 77.5 x 8.4 mm (6.44 x 3.05 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) Nano-SIM + Nano-SIM - India only IP64 dust tight and water resistant (water splashes) 3 LED light strips on the back (notifications, camera fill light, 26 addressable zones) |
| Weight | 211 g (7.44 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Phone (3a) Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Phone (3a) Pro |
|---|---|
| Protection | Panda Glass, Mohs level 5 Ultra HDR image support |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~387 ppi density) |
| Size | 6.77 inches, 111.5 cm2 (~88.0% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Phone (3a) Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Phone (3a) Pro |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto) (15cm - ∞), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Phone (3a) Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Phone (3a) Pro |
|---|---|
| Colors | Black, Gray |
| Models | A059P |
NETWORK
6 specs| Specification | Phone (3a) Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Phone (3a) Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 810 |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Nothing OS 3.1 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Phone (3a) Pro |
|---|---|
| Single | 50 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/2.76" |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Phone (3a) Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |