Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Nothing Phone (3a) Lite
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Phone (3a) Lite |
|---|---|
| Charging | 33W wired, 50% in 20 min 5W reverse wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Phone (3a) Lite |
|---|---|
| Build | Glass front (Panda Glass), plastic frame, glass back (Panda Glass) |
| Dimensions | 164 x 78 x 8.3 mm (6.46 x 3.07 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Phone (3a) Lite |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Phone (3a) Lite |
|---|---|
| Protection | Panda Glass, Mohs level 5 Ultra HDR image support |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR, 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Phone (3a) Lite |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Phone (3a) Lite |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Phone (3a) Lite |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Phone (3a) Lite |
|---|---|
| Colors | Black, White |
| Models | A001T |
NETWORK
6 specs| Specification | Phone (3a) Lite |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Phone (3a) Lite |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Pro (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Nothing OS 3.5 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Phone (3a) Lite |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Phone (3a) Lite |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |