Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Nothing Phone (2a)
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Phone (2a) |
|---|---|
| Charging | 45W wired, 50% in 23 min, 100% in 1 hour |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Phone (2a) |
|---|---|
| Dimensions | 161.7 x 76.3 x 8.6 mm (6.37 x 3.00 x 0.34 in) |
| SIM | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Phone (2a) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes, 360˚ |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Phone (2a) |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 Always On Display |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 700 nits (typ), 1100 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Phone (2a) |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Phone (2a) |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60/120fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Phone (2a) |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Phone (2a) |
|---|---|
| Colors | Black, White, Milk, Blue |
| Models | A142 |
NETWORK
6 specs| Specification | Phone (2a) |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Phone (2a) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.8 GHz Cortex-A715 & 6x 2.0 Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 Pro (4 nm) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| OS | Android 14, upgradable to Android 15, up to 3 major Android upgrades, Nothing OS 3.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Phone (2a) |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Video | 1080p@60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Phone (2a) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |