Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Nothing Phone (2)
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Phone (2) |
|---|---|
| Charging | 45W wired, PD3.0, PPS, QC4, 100% in 55 min 15W wireless, 100% in 130 min 5W reverse wireles |
| Type | Li-Ion 4700 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Phone (2) |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Dimensions | 162.1 x 76.4 x 8.6 mm (6.38 x 3.01 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM 11 LED light strips on the back (notifications, camera fill light, 33 addressable zones) Blinking red light on the back (video recording indicator) IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 201.2 g (7.09 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Phone (2) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1), NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Phone (2) |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 Always On Display |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1600 nits (HBM), 1600 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Phone (2) |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Phone (2) |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, live HDR, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Phone (2) |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Phone (2) |
|---|---|
| Colors | White, Dark Gray |
| Models | A065 |
NETWORK
6 specs| Specification | Phone (2) |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 66, 71, 75, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Phone (2) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno 730 |
| OS | Android 13, upgradable to Android 15, up to 3 major Android upgrades, Nothing OS 3.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Phone (2) |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
3 specs| Specification | Phone (2) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| others | Snapdragon Sound |