Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Nothing CMF Phone 1
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | CMF Phone 1 |
|---|---|
| Charging | 33W wired 5W reverse wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
5 specs| Specification | CMF Phone 1 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back or silicone polymer back (eco leather) |
| Dimensions | 164 x 77 x 8.2 mm (6.46 x 3.03 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 197 g or 202 g (6.95 oz) |
| others | User-replaceable back cover Dust and splash resistant |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | CMF Phone 1 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, BLE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | CMF Phone 1 |
|---|---|
| Resolution | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 500 nits (typ), 2000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | CMF Phone 1 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | CMF Phone 1 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | CMF Phone 1 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | CMF Phone 1 |
|---|---|
| Colors | Black, Orange, Light Green |
NETWORK
6 specs| Specification | CMF Phone 1 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | CMF Phone 1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 14, upgradable to Android 15, up to 2 major Android upgrades, Nothing OS 3.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | CMF Phone 1 |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | CMF Phone 1 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |