Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Nokia XR21
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | XR21 |
|---|---|
| Charging | 33W wired, PD2.0, QC3 |
| Type | Li-Po 4800 mAh |
BODY
6 specs| Specification | XR21 |
|---|---|
| Additional Features | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 60 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 168 x 78.6 x 10.5 mm (6.61 x 3.09 x 0.41 in) |
| Others | Drop resistant up to 1.8m |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Weight | 231 g (8.15 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | XR21 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | XR21 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~406 ppi density) |
| Size | 6.49 inches, 101.7 cm2 (~77.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ), 550 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | XR21 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | XR21 |
|---|---|
| Dual | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, second LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | XR21 |
|---|---|
| Internal | 128 GB |
| Card Slot | Unspecified |
MISC
1 specs| Specification | XR21 |
|---|---|
| Colors | Midnight Black, Pine Green |
NETWORK
6 specs| Specification | XR21 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 20, 25, 28, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | XR21 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| GPU | Adreno 619 |
| OS | Android 12 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | XR21 |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.4 (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | XR21 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |