Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Nokia X30
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | X30 |
|---|---|
| Charging | 33W wired, PD3.0 |
| Type | Li-Po 4200 mAh |
BODY
4 specs| Specification | X30 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame, plastic back |
| Dimensions | 158.9 x 73.9 x 8 mm (6.26 x 2.91 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | X30 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | X30 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 90Hz, 450 nits (typ), 700 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | X30 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | X30 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 123˚ (ultrawide), 1/3.06" |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
MEMORY
1 specs| Specification | X30 |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | X30 |
|---|---|
| Colors | Cloudy Blue, Ice White |
| Models | TA-1450, TA-1443 |
| SAR EU | 0.79 W/kg (head) 1.37 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | X30 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | X30 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| GPU | Adreno 619 |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | X30 |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | X30 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |