Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Nokia T21 - Tablet
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | T21 - Tablet |
|---|---|
| Charging | 18W wired, PD3.0 |
| Type | Li-Po 8200 mAh |
BODY
5 specs| Specification | T21 - Tablet |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back |
| Dimensions | 247.5 x 157.3 x 7.5 mm (9.74 x 6.19 x 0.30 in) |
| Others | Splash resistant, stylus support |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 466 g (1.03 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | T21 - Tablet |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (Wi-Fi/LTE model only / TA-1521) |
| Positioning | GPS, cellular model only |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | T21 - Tablet |
|---|---|
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~224 ppi density) |
| Size | 10.4 inches, 307.9 cm2 (~79.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 360 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | T21 - Tablet |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | T21 - Tablet |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | T21 - Tablet |
|---|---|
| Internal | 64GB, 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Others | eMMC 5.1 |
MISC
3 specs| Specification | T21 - Tablet |
|---|---|
| Colors | Charcoal Grey |
| Models | TA-1495, TA-1521, TA-1505, TA-1487 |
| SAR | 1.19 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | T21 - Tablet |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - US, LATAM HSDPA 850 / 900 / 2100 - International |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 40, 66 - US, LATAM1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - International |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | T21 - Tablet |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | T21 - Tablet |
|---|---|
| Single | 8MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | T21 - Tablet |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |