Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Nokia T20 - Tablet
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | T20 - Tablet |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Type | Li-Po 8200 mAh |
BODY
5 specs| Specification | T20 - Tablet |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back |
| Dimensions | 247.6 x 157.5 x 7.8 mm (9.75 x 6.20 x 0.31 in) |
| Others | Splash resistant |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 465 g (Wi-Fi), 470 g (LTE) (1.03 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | T20 - Tablet |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS CELLULAR MODE ONLY |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | T20 - Tablet |
|---|---|
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~224 ppi density) |
| Size | 10.4 inches, 307.9 cm2 (~78.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | T20 - Tablet |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | T20 - Tablet |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | T20 - Tablet |
|---|---|
| Internal | 32GB and 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Others | eMMC 5.1 |
MISC
3 specs| Specification | T20 - Tablet |
|---|---|
| Colors | Deep Ocean |
| Models | TA-1397, TA-1394, TA-1392 |
| SAR | 1.34 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | T20 - Tablet |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - US, LATAM |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 40, 66 - US, LATAM 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - International |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | T20 - Tablet |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T610 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | T20 - Tablet |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | T20 - Tablet |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |