Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Nokia G52 5G
- Battery:
- USB
BATTERY
2 specs| Specification | G52 5G |
|---|---|
| Charging | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Type | USB - TYPE C |
BODY
3 specs| Specification | G52 5G |
|---|---|
| Dimensions | 6.82" |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
5 specs| Specification | G52 5G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Others | GPS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | G52 5G |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1560 pixels, |
| Size | 6.82" |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | G52 5G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | G52 5G |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 48MP + 5MP + 2MP |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | G52 5G |
|---|---|
| Internal | 128GB ROM , 4GB RAM |
| Card Slot | Micro SD |
MISC
1 specs| Specification | G52 5G |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
1 specs| Specification | G52 5G |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | G52 5G |
|---|---|
| CPU | Octa core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon (not confirmed) |
| GPU | - |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | G52 5G |
|---|---|
| Single | 8MP |
| Video | 1080p@30fps |