Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Nokia G11 PLUS
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | G11 PLUS |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | G11 PLUS |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 164.8 x 75.9 x 8.6 mm (6.49 x 2.99 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM Splash protection |
| Weight | 192g |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | G11 PLUS |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM Radio |
| USB | Type C 2.0, OTG |
| WLAN | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0" |
DISPLAY
3 specs| Specification | G11 PLUS |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | G11 PLUS |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | G11 PLUS |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.67", PDAF 2 MP, (depth) |
| Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | G11 PLUS |
|---|---|
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Others | eMMC 5.1 |
MISC
1 specs| Specification | G11 PLUS |
|---|---|
| Colors | Lake Blue, Charcoal Grey |
NETWORK
5 specs| Specification | G11 PLUS |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - International. HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 13, 28, 66 - LATAM |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | G11 PLUS |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | G11 PLUS |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0" |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | G11 PLUS |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |