Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Nokia C40
- Battery:
- 3200mAh
BATTERY
1 specs| Specification | C40 |
|---|---|
| Others | 3200mAh Capacity |
BODY
2 specs| Specification | C40 |
|---|---|
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
COMMUNICATIONS
3 specs| Specification | C40 |
|---|---|
| Bluetooth | 4 .2, A2DP |
| Positioning | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
DISPLAY
3 specs| Specification | C40 |
|---|---|
| Others | Pixel density : 269 ppi density |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Size | 6.52 inches |
FEATURES
1 specs| Specification | C40 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | C40 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR |
| Single | 5 MP |
MEMORY
2 specs| Specification | C40 |
|---|---|
| Internal | 16 GB / 32GB |
| Card Slot | microSD |
MISC
1 specs| Specification | C40 |
|---|---|
| Colors | Sand , Dark Blue |
NETWORK
8 specs| Specification | C40 |
|---|---|
| 2G bands | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | Yes |
| 5G bands | Yes |
| EDGE | Yes |
| GPRS | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Technology | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
PLATFORM
4 specs| Specification | C40 |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Chipset | Unisoc SC7331E (28nm) |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| OS | Android 11 (Go edition) |
SELFIE CAMERA
1 specs| Specification | C40 |
|---|---|
| Single | 5 MP |