Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Motorola Moto Pad 60 Neo
- Battery:
- 7040
BATTERY
2 specs| Specification | Moto Pad 60 Neo |
|---|---|
| Charging | 20W wired |
| Type | 7040 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Moto Pad 60 Neo |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 254.6 x 166.2 x 7 mm (10.02 x 6.54 x 0.28 in) |
| SIM | Nano-SIM |
| Weight | 480 g (1.06 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Moto Pad 60 Neo |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Moto Pad 60 Neo |
|---|---|
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Moto Pad 60 Neo |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Moto Pad 60 Neo |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | Moto Pad 60 Neo |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | Moto Pad 60 Neo |
|---|---|
| Colors | Pantone: Bronze Green |
NETWORK
6 specs| Specification | Moto Pad 60 Neo |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Moto Pad 60 Neo |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Moto Pad 60 Neo |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |