Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Motorola Moto G85
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Moto G85 |
|---|---|
| Charging | 30W wired - International 33W wired - India |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Moto G85 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back or silicone polymer (eco leather) back |
| Dimensions | 161.9 x 73.1 x 7.6 mm (6.37 x 2.88 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Water repellent design |
| Weight | 171 g or 173 g (6.03 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Moto G85 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Moto G85 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz, 1600 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Moto G85 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Moto G85 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8 (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Moto G85 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Moto G85 |
|---|---|
| Colors | Olive Green, Cobalt Blue, Urban Grey, Magenta |
| Models | XT2427-3 |
NETWORK
6 specs| Specification | Moto G85 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Moto G85 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| GPU | Adreno 619 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Moto G85 |
|---|---|
| Single | 32 MP, f/2.4, (wide), 0.7µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Moto G85 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |