Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Motorola Moto G57
- Battery:
- 5200
BATTERY
1 specs| Specification | Moto G57 |
|---|---|
| Type | 5200 mAh |
BODY
2 specs| Specification | Moto G57 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Moto G57 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Moto G57 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1050 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Moto G57 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Moto G57 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8 (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Moto G57 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | Moto G57 |
|---|---|
| Colors | Pantone: Fluidity, Pink Lemonade, Corsair, Regatta |
NETWORK
6 specs| Specification | Moto G57 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Moto G57 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM6435-AA Snapdragon 6s Gen 4 (4 nm) |
| GPU | Adreno |
| OS | Android 16 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Moto G57 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Moto G57 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |