Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Motorola Moto G (2026)
- Battery:
- 5200
BATTERY
2 specs| Specification | Moto G (2026) |
|---|---|
| Charging | 30W wired |
| Type | 5200 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Moto G (2026) |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), silicone polymer (eco leather) back, plastic frame |
| Dimensions | - |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Water-repellent design |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
5 specs| Specification | Moto G (2026) |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Moto G (2026) |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.2 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Moto G (2026) |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Moto G (2026) |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.61µm, PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Moto G (2026) |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Moto G (2026) |
|---|---|
| Colors | Pantone colors |
NETWORK
6 specs| Specification | Moto G (2026) |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Moto G (2026) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 16, up to 2 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Moto G (2026) |
|---|---|
| Single | 32 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Moto G (2026) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |