Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Motorola Edge 70 Pro
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Edge 70 Pro |
|---|---|
| Charging | 90W wired, PD3.0 5W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Edge 70 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Dimensions | 162.7 x 75.6 x 7.0 mm or 7.3 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Weight | 183 g or 190 g (6.46 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Edge 70 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Edge 70 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~449 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 113.1 cm2 (~91.9% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, PWM, HDR, 1800 (HBM), 5200 nits peak |
FEATURES
1 specs| Specification | Edge 70 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect support |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Edge 70 Pro |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR10+ |
MEMORY
2 specs| Specification | Edge 70 Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 4.1 |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | Edge 70 Pro |
|---|---|
| Colors | Pantone: Lily White, Titan, Tea |
NETWORK
6 specs| Specification | Edge 70 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 48, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Edge 70 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Extreme (4 nm) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Edge 70 Pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/2.76", 0.64µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
SOUND
2 specs| Specification | Edge 70 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |