Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Motorola Edge 70
- Battery:
- 4800
BATTERY
2 specs| Specification | Edge 70 |
|---|---|
| Charging | 68W wired 15W wireless |
| Type | 4800 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Edge 70 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame |
| Dimensions | 159.9 x 74.3 x 6 mm (6.30 x 2.93 x 0.24 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM - International · Nano-SIM + Nano-SIM - China |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Edge 70 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | YES |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Edge 70 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 107.4 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz, PWM, HDR10+, 4500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Edge 70 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect support |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Edge 70 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 12mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Edge 70 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Edge 70 |
|---|---|
| Colors | Pantone: Gadget Gray, Lily Pad, Bronze Green |
| Models | XT2603-2 |
NETWORK
6 specs| Specification | Edge 70 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Edge 70 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| GPU | Adreno 722 |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Edge 70 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide), 0.64µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
SOUND
2 specs| Specification | Edge 70 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |