Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Motorola Edge 60 Neo
- Battery:
- 5200
BATTERY
2 specs| Specification | Edge 60 Neo |
|---|---|
| Charging | 68W wired 15W wireless |
| Type | 5200 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Edge 60 Neo |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Dimensions | 154.1 x 71.2 x 8.1 mm (6.07 x 2.80 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 174.5 g (6.17 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Edge 60 Neo |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Edge 60 Neo |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Resolution | 1200 x 2670 pixels, 20:9 ratio (~460 ppi density) |
| Size | 6.36 inches, 97.6 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO P-OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 3000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Edge 60 Neo |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect (Ready For) support |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Edge 60 Neo |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f/2.0, 73mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
MEMORY
1 specs| Specification | Edge 60 Neo |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Edge 60 Neo |
|---|---|
| Colors | Pantone: Latte, Frostbite, Poinciana, Grisaille |
NETWORK
6 specs| Specification | Edge 60 Neo |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Edge 60 Neo |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 15, up to 5 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Edge 60 Neo |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.4, (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
SOUND
2 specs| Specification | Edge 60 Neo |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |