Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Motorola Edge 50 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Edge 50 Pro |
|---|---|
| Charging | 125W wired, 100% in 18 min 50W wireless 10W reverse wireless |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Edge 50 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| Dimensions | 161.2 x 72.4 x 8.2 mm (6.35 x 2.85 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Edge 50 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.4 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Edge 50 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 107.4 cm2 (~92.0% screen-to-body ratio) |
| Type | P-OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 2000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Edge 50 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect (Ready For) support |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Edge 50 Pro |
|---|---|
| Features | Laser AF, LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.4, 25mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f/2.0, 67mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.2, 16mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
MEMORY
1 specs| Specification | Edge 50 Pro |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | Edge 50 Pro |
|---|---|
| Colors | Luxe Lavender, Black Beauty, Moonlight Pearl, Vanilla Cream |
| Models | XT2403-2 |
| SAR | 1.08 W/kg (head) 1.08 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Edge 50 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 43, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Edge 50 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 4x2.4 GHz Cortex-A715 & 3x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 720 |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Edge 50 Pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 50 MP, f/1.9, 21mm (wide), 0.64µm, AF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Edge 50 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No Snapdragon Sound |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |