Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Microsoft Surface Duo
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Surface Duo |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 3577 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Surface Duo |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5) |
| Dimensions | Unfolded: 186.9 x 145.2 x 4.8 mm Folded: 145.2 x 93.3 x 9.9 mm |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Stylus support |
| Weight | 250 g (8.82 oz) |
COMMUNICATIONS
5 specs| Specification | Surface Duo |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Surface Duo |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 Folded position display: 5.6 inches, AMOLED, 1350 x 1800 pixels (4:3) |
| Resolution | 1800 x 2700 pixels, 3:2 ratio (~401 ppi density) |
| Size | 8.1 inches, 195.4 cm2 (~144.2% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED |
FEATURES
1 specs| Specification | Surface Duo |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), dual accelerometer, dual gyro, proximity, dual compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Surface Duo |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 11 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR |
MEMORY
1 specs| Specification | Surface Duo |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Surface Duo |
|---|---|
| Colors | White |
NETWORK
5 specs| Specification | Surface Duo |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 19 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 66 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Surface Duo |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| GPU | Adreno 640 |
| OS | Android 10, upgradable to Android 12 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Surface Duo |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | Uses main camera |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
SOUND
2 specs| Specification | Surface Duo |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |