Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Microsoft Lumia 650
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
3 specs| Specification | Lumia 650 |
|---|---|
| Charging | Up to 624 h (3G) |
| Talk time | Up to 16 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
BODY
4 specs| Specification | Lumia 650 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, aluminum frame |
| Dimensions | 142 x 70.9 x 6.9 mm (5.59 x 2.79 x 0.27 in) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Lumia 650 |
|---|---|
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
DISPLAY
4 specs| Specification | Lumia 650 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 ClearBlack display |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~297 ppi density) |
| Size | 5.0 inches, 67.5 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED |
FEATURES
1 specs| Specification | Lumia 650 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Lumia 650 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/4.0", AF |
| Video | 720p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Lumia 650 |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Lumia 650 |
|---|---|
| Colors | Black, White |
NETWORK
5 specs| Specification | Lumia 650 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Lumia 650 |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Chipset | Qualcomm MSM8909v2 Snapdragon 212 (28 nm) |
| GPU | Adreno 304 |
| OS | Microsoft Windows 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Lumia 650 |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 720p |
SOUND
2 specs| Specification | Lumia 650 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |