Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Micromax IN note 2
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
3 specs| Specification | IN note 2 |
|---|---|
| Charging | 30W wired, 50% in 25 min |
| Others | Reverse wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | IN note 2 |
|---|---|
| Dimensions | 159.9 x 74.3 x 8.3 mm (6.30 x 2.93 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | IN note 2 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | IN note 2 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 550 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | IN note 2 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | IN note 2 |
|---|---|
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Quadra | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 115˚ (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | IN note 2 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Others | UFS 2.1 |
MISC
3 specs| Specification | IN note 2 |
|---|---|
| Colors | Black, Oak |
| Models | E7446 |
| SAR | 1.01 W/kg (head) 0.77 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | IN note 2 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | IN note 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | IN note 2 |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | IN note 2 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |