Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Micromax IN 2C
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | IN 2C |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | IN 2C |
|---|---|
| Dimensions | 164.3 x 75.7 x 8.6 mm (6.47 x 2.98 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | IN 2C |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | IN 2C |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 420 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | IN 2C |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | IN 2C |
|---|---|
| Dual | 8 MP, (wide), AF VGA, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | IN 2C |
|---|---|
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Others | eMMC 5.1 |
MISC
2 specs| Specification | IN 2C |
|---|---|
| Colors | Brown, Silver |
| Models | E6533 |
NETWORK
5 specs| Specification | IN 2C |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | IN 2C |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T610 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | IN 2C |
|---|---|
| Single | 5 MP, AF |
| Video | Unspecified |
SOUND
2 specs| Specification | IN 2C |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |