Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Meizu Note 22 4G
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Note 22 4G |
|---|---|
| Charging | 40W wired, 40W PD, PD3 |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Note 22 4G |
|---|---|
| Dimensions | 165.2 x 75.5 x 8.4 mm (6.50 x 2.97 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Note 22 4G |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Note 22 4G |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~88.1% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 550 nits (typ), 1200 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Note 22 4G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Note 22 4G |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 108 MP, f/1.7, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | Yes |
MEMORY
1 specs| Specification | Note 22 4G |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Note 22 4G |
|---|---|
| Colors | Eclipse Black, Titanium Lux, Steel Blue, Graphite Mist |
| Models | M2513 |
NETWORK
5 specs| Specification | Note 22 4G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Note 22 4G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15, Flyme OS |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Note 22 4G |
|---|---|
| Features | Yes |
| Single | 32 MP, f/2.0 |
SOUND
2 specs| Specification | Note 22 4G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |