Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Meizu Note 22
- Battery:
- 6600
BATTERY
2 specs| Specification | Note 22 |
|---|---|
| Charging | 40W wired, QC3+ |
| Type | 6600 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Note 22 |
|---|---|
| Dimensions | 167.6 x 75.8 x 9.2 mm (6.60 x 2.98 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Weight | 217 g (7.65 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Note 22 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Unspecified |
| Positioning | GPS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Note 22 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1050 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Note 22 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Note 22 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
MEMORY
1 specs| Specification | Note 22 |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Note 22 |
|---|---|
| Colors | Pure Flame, Stonehold Black, Snow White |
NETWORK
6 specs| Specification | Note 22 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Note 22 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T8200 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Flyme AIOS 2 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Note 22 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Note 22 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |