Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Meizu Mblu 22 Pro
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Mblu 22 Pro |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Si/C Li-Ion 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Mblu 22 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 170.8 x 77.5 x 8.5 mm (6.72 x 3.05 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Splash resistant |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Mblu 22 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Mblu 22 Pro |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~264 ppi density) |
| Size | 6.79 inches, 109.5 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD, 120Hz, 400 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Mblu 22 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Mblu 22 Pro |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
MEMORY
1 specs| Specification | Mblu 22 Pro |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Mblu 22 Pro |
|---|---|
| Colors | Titan Black, Deep Sea Blue, Snow White |
| Models | M2512 |
NETWORK
5 specs| Specification | Mblu 22 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
3 specs| Specification | Mblu 22 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G81 (12 nm) |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Mblu 22 Pro |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Mblu 22 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |