Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
LG Velvet 5G
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Velvet 5G |
|---|---|
| Charging | 25W wired, PD3.0, QC4 9W wireless |
| Type | Li-Po 4300 mAh |
BODY
5 specs| Specification | Velvet 5G |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Dimensions | 167.2 x 74.1 x 7.9 mm (6.58 x 2.92 x 0.31 in) |
| Others | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G compliant* |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Velvet 5G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
DISPLAY
3 specs| Specification | Velvet 5G |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~88.6% screen-to-body ratio) |
| Type | P-OLED |
FEATURES
1 specs| Specification | Velvet 5G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Velvet 5G |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Velvet 5G |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM UFS 2.1 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
3 specs| Specification | Velvet 5G |
|---|---|
| Colors | Aurora White, Aurora Green, Aurora Gray, Illusion Sunset, Red, Pink |
| Models | LM-G900N, LM-G900EM, LM-G900, LM-G900TM |
| SAR | 0.23 W/kg (head) 1.02 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Velvet 5G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 28, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (5CA) Cat16 1000/75 Mbps, 5G 2Gbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Velvet 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| GPU | Adreno 620 |
| OS | Android 10, upgradable to Android 13, LG UX |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Velvet 5G |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 16 MP, f/1.9, 29mm (standard), 1/3.06, 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Velvet 5G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |