Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
LG Stylo 6
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | Stylo 6 |
|---|---|
| Type | Li-Po 4000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Stylo 6 |
|---|---|
| Dimensions | 171.2 x 77.7 x 8.6 mm (6.74 x 3.06 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM Stylus |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Stylo 6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Stylo 6 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Stylo 6 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Stylo 6 |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 13 MP, (wide), PDAF 5 MP, 120˚, (ultrawide) 5 MP, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Stylo 6 |
|---|---|
| Internal | 64GB 3GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Stylo 6 |
|---|---|
| Colors | White |
| Models | LMQ730TM, LM-Q730TM |
NETWORK
5 specs| Specification | Stylo 6 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Stylo 6 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Stylo 6 |
|---|---|
| Single | 13 MP, 1/3.1", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Stylo 6 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |