Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
LG K92 5G
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | K92 5G |
|---|---|
| Charging | Quick Charge 4.0 |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | K92 5G |
|---|---|
| Dimensions | 166.4 x 77.2 x 8.4 mm (6.55 x 3.04 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 202.4 g (7.13 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | K92 5G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | K92 5G |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | K92 5G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | K92 5G |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Quadra | 64 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.97", 0.7µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 115˚ (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | K92 5G |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | K92 5G |
|---|---|
| Colors | Titan Gray |
| Models | LMK920, LM-K920 |
NETWORK
6 specs| Specification | K92 5G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | K92 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 560 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 560 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) |
| GPU | Adreno 619L |
| OS | Android 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | K92 5G |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3.06, 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | K92 5G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |