Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
LG K52
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | K52 |
|---|---|
| Type | Li-Po 4000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | K52 |
|---|---|
| Dimensions | 165 x 76.7 x 8.4 mm (6.50 x 3.02 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM MIL-STD-810G compliant* |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | K52 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n or Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | K52 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | K52 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | K52 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Quadra | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 115˚ (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | K52 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | K52 |
|---|---|
| Colors | White, Blue, Red |
| Models | LMK520, LM-K520, LMK520E, LM-K520E, LMK520Y, LM-K520Y, LMK520H, LM-K520H |
NETWORK
5 specs| Specification | K52 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Australia |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28, 38, 66 - International 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 - Australia |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | K52 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | K52 |
|---|---|
| Single | 13 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | K52 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |