Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
LG K42
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | K42 |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | K42 |
|---|---|
| Dimensions | 165 x 76.7 x 8.4 mm (6.50 x 3.02 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM MIL-STD-810G compliant* |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | K42 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | K42 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | K42 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | K42 |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Quadra | 13 MP, 27mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 115˚ (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | K42 |
|---|---|
| Internal | 64GB 3GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | K42 |
|---|---|
| Colors | Gray, Green |
| Models | LMK420, LM-K420, LMK420H, LM-K420H, LMK420E, LM-K420E, LMK420Y, LM-K420Y |
NETWORK
5 specs| Specification | K42 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38 - Europe 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 - Australia |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | K42 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 10, upgradable to Android 11 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | K42 |
|---|---|
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | K42 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |