Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Lenovo Yoga Tab Plus
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Yoga Tab Plus |
|---|---|
| Charging | 45W wired Reverse wired |
| Type | Li-Po 10200 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Yoga Tab Plus |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 290.9 x 188.3 x 8.5 mm (11.45 x 7.41 x 0.33 in) |
| SIM | No |
| Weight | 640 g (1.41 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Yoga Tab Plus |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort, accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Yoga Tab Plus |
|---|---|
| Protection | Mohs level 5 |
| Resolution | 2944 x 1840 pixels, 16:10 ratio (~273 ppi density) |
| Size | 12.7 inches, 467.7 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 144Hz, Dolby Vision, 650 nits (typ), 900 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Yoga Tab Plus |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Yoga Tab Plus |
|---|---|
| Dual | 13 MP, (wide), AF 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | Yoga Tab Plus |
|---|---|
| Internal | 256GB 16GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Yoga Tab Plus |
|---|---|
| Colors | Seashell, Tidal teal |
| Models | ZAEG0096US, TB520FU |
NETWORK
6 specs| Specification | Yoga Tab Plus |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Yoga Tab Plus |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 750 |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Yoga Tab Plus |
|---|---|
| Single | 13 MP, 101˚ (ultrawide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Yoga Tab Plus |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |