Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Lenovo Yoga Tab 13
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | Yoga Tab 13 |
|---|---|
| Type | Li-Po 10200 mAh |
BODY
5 specs| Specification | Yoga Tab 13 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 293.4 mm x 204 mm x 6.2-24.9 mm |
| Others | Built-in stainless steel kickstand Stylus support |
| SIM | No |
| Weight | 830 g (1.83 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Yoga Tab 13 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | Unspecified |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, micro HDMI |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Yoga Tab 13 |
|---|---|
| Resolution | 1350 x 2160 pixels, 16:10 ratio (~196 ppi density) |
| Size | 13.0 inches, 490.0 cm2 (~56.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, HDR10, Dolby Vision, 400 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Yoga Tab 13 |
|---|---|
| Sensors | Face recognition, accelerometer, gyro, proximity |
MAIN CAMERA
1 specs| Specification | Yoga Tab 13 |
|---|---|
| Single | No |
MEMORY
3 specs| Specification | Yoga Tab 13 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Others | UFS 3.0 |
MISC
2 specs| Specification | Yoga Tab 13 |
|---|---|
| Colors | Gray |
| Models | ZA8E0018CN |
NETWORK
1 specs| Specification | Yoga Tab 13 |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Yoga Tab 13 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| GPU | Adreno 650 |
| OS | Android 11, ZUI 12.5 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Yoga Tab 13 |
|---|---|
| Others | TOF 3D, (biometrics sensor) |
| Single | 8 MP Video |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
3 specs| Specification | Yoga Tab 13 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| Others | Tuned by JBL |