Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Lenovo Tab P12 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Tab P12 Pro |
|---|---|
| Charging | 45W wired, QC4 |
| Type | Li-Po 10200 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Tab P12 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 285.6 x 184.5 x 5.6 mm (11.24 x 7.26 x 0.22 in) |
| Others | Stylus support |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 565 g (1.25 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Tab P12 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (wireless charging and data transfer only) |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS - cellular model only |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Tab P12 Pro |
|---|---|
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~240 ppi density) |
| Size | 12.6 inches, 460.3 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 600 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Tab P12 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Tab P12 Pro |
|---|---|
| Dual | 13 MP, (wide), AF |
| Others | 5 MP, (ultrawide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Tab P12 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Tab P12 Pro |
|---|---|
| Colors | Storm Grey |
| Models | TB-Q706Z, TB-Q706F |
NETWORK
6 specs| Specification | Tab P12 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Tab P12 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| GPU | Adreno 650 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Tab P12 Pro |
|---|---|
| Others | 8 MP, IR TOF 3D, (biometrics sensor only) |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
3 specs| Specification | Tab P12 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| Others | JBL speakers |