Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Lenovo Tab M9
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Tab M9 |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 5100 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Tab M9 |
|---|---|
| Dimensions | 215.4 x 136.8 x 8 mm (8.48 x 5.39 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 344 g (12.13 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Tab M9 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO - cellular model only |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Tab M9 |
|---|---|
| Resolution | 800 x 1340 pixels, 5:3 ratio (~173 ppi density) |
| Size | 9.0 inches, 230.0 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | Tab M9 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | Tab M9 |
|---|---|
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p |
MEMORY
2 specs| Specification | Tab M9 |
|---|---|
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Tab M9 |
|---|---|
| Colors | Arctic Grey, Frost Blue |
| Models | TB310FU |
NETWORK
5 specs| Specification | Tab M9 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Tab M9 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 12 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Tab M9 |
|---|---|
| Single | 2 MP |
| Video | 720p |
SOUND
2 specs| Specification | Tab M9 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |